badania laboratoryjne poznań

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe u dziecka z autyzmem, co robić?

Autyzm (ASD) jest zaburzeniem neurorozwojowym o wieloczynnikowej etiologii ze spektrum różnych dolegliwości. Dzieci z ASD, charakteryzują się większym ryzykiem wystąpienia zaburzeń i dysfunkcji w obrębie przewodu pokarmowego. Nawet u 80% dzieci ze spektrum może dochodzić do zmian w integralności nabłonka jelitowego, co może prowadzić do tzw. przesiąkliwości jelitowej czy nieszczelności bariery jelitowej. Najczęściej występującymi chorobami czy nieprawidłowościami związanymi z czynnością przewodu pokarmowego u dzieci z ASD mogą być: nietolerancja fruktozy, laktozy, SIBO (dieta w SIBO jest niezwykle istotna), nadwrażliwości pokarmowe, celiakia, alergie pokarmowe. W każdej ze wspomnianych dolegliwości bardzo ważny jest właściwy sposób żywienia czyli dieta. Autyzm- przepisy, diety, mikrobiota jelitowa- są ze sobą nierozerwalnie połączone. Składniki pokarmowe mogą nie być w pełni przyswajalne u dzieci z ASD, przez co organizm nie może ich w pełni wykorzystać. Warto u każdego dziecka po diagnozie ASD rozważyć opiekę dietetyka w celu poznania właściwego modelu żywienia i wsparcia organizmu.

Dodatkowe wsparcie w ASD

Jeśli mnogość problemów zdrowotnych dziecka sprawia, że trudno jest samodzielnie w domu opracować dla niego właściwą dietę, warto sięgnąć po poradę dietetyka. Poznań oraz inne większe miasta oferują dostęp do specjalistów w zakresie żywienia. Obecnie jednak, powszechność wizyt online czy telefonicznych sprawiła, że można skonsultować się z wybranym specjalistą z każdego regionu świata. Jeśli szukasz dietetyka zajmującego się wspieraniem żywieniowym dzieci z autyzmem w Poznaniu, znajduje się on wśród specjalistów z Instytutu Mikroekologii. Placówka poza usługami dietetyka oferuje również szeroką diagnostykę nadwrażliwości pokarmowych, a także mikrobioty jelitowej zarówno w Poznaniu jak i Warszawie.

Dieta autyzm-przepisy

Dieta w SIBO u dziecka z autyzmem musi spełniać kilka ważnych zasad. Dieta w SIBO wprowadzana jest po celowanym leczeniu farmakologicznym tej dolegliwości. Jest czasowa- powinna trwać maksymalnie 6 tygodni. Dieta w SIBO stosowana jest w celu złagodzenia objawów, a także zapobieganiu nawrotom choroby. Plan żywieniowy powinien być indywidualnie dostosowany do pacjenta, uwzględniając jego preferencje pokarmowe. Warto więc, dietę w SIBO prowadzić pod okiem dietetyka. Poznańska placówka Instytutu Mikroekologii oferuje usługi takiego specjalisty. Jadłospis dziecka z autyzmem ze współwystępującymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi powinien być lekkostrawny. Niezbędnym elementem prawidłowego żywienia w ASD jest zadbanie o odpowiednią podaż witamin i mikroskładników, niekiedy z pomocą suplementów diety. Autyzm- przepisy, a także jadłospisy- nie zawsze jest w stanie iść w parze z ogólnymi zaleceniami dietetycznymi dla populacji neurotypowej. Grupa osób z autyzmem charakteryzuje się większymi wymaganiami żywieniowymi i zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre związki odżywcze takie jak: kwasy omega-3, witamina D, C, żelazo itp. Dieta dziecka w spektrum autyzmu powinna wspierać jego rozwój, a także wzmacniać efekty prowadzonych terapii.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *