Jak zwalczać wady postawy?
Czy wiesz, że nawet 70% dzieci w wieku szkolnym ma wadę postawy? Ta pojawia się już u kilkulatków, a najczęściej nie jest rozpoznawana bądź diagnozowana błędnie. Okazuje się, że wszystko przez brak rutynowych, profilaktycznych wizyt u ortopedy. Wady postawy bez odpowiednich kwalifikacji niezwykle trudno dostrzec w początkowej fazie rozwoju, dlatego też rodzice najczęściej nie mają o takowej pojęcia. Skrzywienie kręgosłupa, bo o takiej wadzie postawy mówimy zazwyczaj, daje o sobie znać dopiero kilkanaście, nawet kilkadziesiąt lat później, już w wieku dorosłym. Ból pleców, dyskopatia, zwyrodnienia – to tylko niektóre symptomy wady postawy, która powstała właśnie w okresie dziecięcym i została zbagatelizowana, przez co mogła swobodnie rozwijać się przez długie lata.
Wady postawy – konieczna natychmiastowa reakcja
Zaleca się, by najmłodsi odbywali wizyty kontrolne u dobrego ortopedy przynajmniej raz w roku. Nie musi być to szpital ortopedyczny. Warszawa dysponuje ogromem profesjonalnych poradni, w których pracują zawodowi specjaliści. Wszystko po to, by w przyszłości zapobiegać sytuacjom, w których w celu ratowania zdrowia, a nawet życia pacjenta konieczny będzie ostry dyżur ortopedyczny. Warszawa i inne duże miasta w Polsce namawiają więc do wizyt kontrolnych.
U dzieci rozpoznawane jest najczęściej skrzywienie kręgosłupa w stopniu lekkim, wywołane chociażby siedzeniem w źle dobranych ławkach szkolnych czy poprzez niewystarczającą aktywność fizyczną. Wpływ ma też nierzadko otyłość.
Co ciekawe, u dzieci leczenie jest znacznie mniej inwazyjne, za to bardziej skuteczne. Wystarczą regularne lekcje na basenie, ćwiczenia korekcyjne i zniwelowanie przyczyn powstawania wad postawy, by móc cieszyć się pełnym zdrowiem. Wady w zaawansowanym stadium rozwoju niestety dają już przykre objawy bólowe, mogą wręcz unieruchamiać pacjenta, a ich leczenie może nie być do końca skuteczne.
Wady postawy u dorosłych
Jeśli wada kręgosłupa zostanie wykryta dopiero u osoby dorosłej, jej zwalczenie może nie być takie proste. Najczęściej zaleca się regularne i długie ćwiczenia rehabilitacyjne wraz z zabiegami, takimi jak krioterapia. Świetne rezultaty przynosi też korektywa i wdrożenie codziennej aktywności fizycznej. W skrajnych przypadkach, by pacjent mógł odzyskać pełne zdrowie, konieczna staje się inwazyjna operacja chirurgiczna. Dobrze jest więc zapobiegać takim następstwom.