gołębie odchody

Gołębie odchody jako siedlisko chorób zakaźnych

Ornitolodzy bija na alarm! Nie dokarmiajmy ptaków, nie bawmy się pozostawionymi przez gołębie piórami! Takie nakazy mają swoje uzasadnienie bowiem gołębie a przede wszystkim ich odchody mogą być przyczyną poważnych chorób a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.

Okazuje się, że gołębie odchody posiadają skumulowana ilość toksyn ni niebezpiecznych zarazków same zaś ptaki mogą być posiadaczami groźnych pasożytów, które żywią się ich krwią a przy kontakcie z ludźmi mogą przyczynić się nawet do zgonu.

Jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych przenoszonych przez ptactwo jest Papuzica, inaczej zwana jako Ornitoza. Jej objawy często przypominają grypę i trwają średnio 3 tygodnie. Ptaki roznoszą także Salmonellozę, której objawami jest najczęściej biegunka, wymioty i silne bóle brzucha. Okazuje się, że gołębie mogą przyczyniać się także do powstania zapalenia opon mózgowych. Wszystko za sprawą Listerlozy, którą przenoszą na ludzi. Warto również wiedzieć, że gołębie mogą zarażać Toksoplazmozą, która jest niebezpieczna przede wszystkim w przypadku kobiet w ciąży – choroba może przyczynić się nawet do poronienia bądź trwałego uszkodzenia płodu.

Jak więc zabezpieczać się przed gołębiami, które przecież spotykamy niemal na każdym kroku? Przede wszystkim nie przebywajmy w miejscach, gdzie znajduje się ich duże skupisko, z cała pewnością ich nie karmy, nie fotografujmy się na ich tle ani nie zbierajmy ptasich piór. Jeśli na naszej posesji gołębie zbudowały sobie siedlisko zamontujmy skuteczny odstraszacz gołębi. Na rynku dostępny jest Birdsystem, to system kolców, które zapobiegają siadania ptaków na elementach takich jak dach, parapety czy inne struktury elewacyjny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *