Jak poradzić sobie z zapaleniem migdałków?
Zakażenie błony śluzowej gardła skutkuje często zapaleniem migdałków. To problem, z którym borykają się szczególnie dzieci, choć może on dotknąć również dorosłych. Jak sobie z nim poradzić? Czy konieczne jest usuwanie migdałków?
Czym są migdałki?
System naczyń chłonnych gardła, tzw. pierścień Waldeyera, tworzą migdałek językowy, migdałek gardłowy, migdałek podniebienny oraz migdałki trąbkowe. Znajdujący się w nosogardzieli migdałek gardłowy zwany jest popularnie trzecim migdałkiem. Do układu chłonnego gardła należą również tzw. pasma boczne i grudki chłonne. Zadaniem tych narządów jest obrona organizmu przed wnikaniem czynników chorobotwórczych do dalszych części układu oddechowego. Jeżeli układ odpornościowy jest przeciążony, dochodzi do zakażenia. Migdałki ulegają powiększeniu, co znacznie utrudnia funkcjonowanie.
Zapalenie migdałków objawia się trudnościami z oddychaniem i przełykaniem, zaczerwienieniem i bólem gardła, a nawet gorączką. Pojawiają się osłabienie, dreszcze, nieprzyjemny zapach z ust. Aby zwalczyć tę przykrą dolegliwość, należy odpoczywać i dużo pić. Przede wszystkim jednak niezbędna jest wizyta u lekarza. Wówczas pomoże laryngolog. Dublin jako stolica Irlandii może poszczycić się znakomitymi placówkami medycznymi, w których można znaleźć stosowną pomoc. W niektórych, jak np. w centrum ENTCARE, możliwa jest wstępna konsultacja telefoniczna lub internetowa. Specjalista zdiagnozuje problem i wskaże sposób leczenia. W razie potrzeby wykona zabieg redukcji bądź usunięcia migdałków.