dezynfekowanie pomieszczęń

Bezpieczeństwo i higiena – standardy w polskich przedszkolach

Bezpieczeństwo i zdrowie przedszkolaka to priorytety, zgodnie z którymi funkcjonuje każda placówka, w której przebywają dzieci. W czasach pandemii koronawirusa jest to szczególnie ważne. Okazuje się, że dzieci najczęściej przechodzą COVID-19 bezobjawowo, natomiast mogą zarażać, przez co stanowią spore zagrożenie chociażby dla seniorów, którzy znajdują się przecież w grupie największego ryzyka.

Zadaniem zarządzających przedszkolem jest więc zapewnienie takich standardów, by do zarażeń i rozprzestrzeniania się wirusa nie doszło. Ważne jest również minimalizowanie ryzyka zarażeń poprzez wprowadzenie restrykcyjnych obostrzeń. To przecież przedszkola, żłobki i szkoły zostały zamknięte już z początkiem marca, by dzieci odizolować od środowiska skupisk ludzi, w których zarażanie COVID-19 mogło odbywać się intensywnie.

Chociaż placówki tego rodzaju muszą na co dzień dbać o higienę przestrzeni i każdego pomieszczenia nie tylko w czasie pandemii, to jednak koronawirus wywołał konieczność stosowania dodatkowych zabiegów dezynfekujących miejsca, w których wirus mógłby się gromadzić i rozprzestrzeniać. Muszą być zachowane odstępy, odkażanie przedszkoli odbywa się z większą częstotliwością. Czyszczone są wszelkie części wspólne, w tym toalety, stoliki, poręcze, plac zabaw, stoliki. Do szatni nie są wpuszczani rodzice i opiekunowie, szczególne środki ostrożności stosować musi też kadra pedagogiczna.

Wdrożone zostały też dodatkowe zabiegi oczyszczające całą przestrzeń. Jednym z takich jest ozonowanie przedszkoli, powszechne jest także ozonowanie żłobków oraz szkół i wszelkich miejsc, w których przebywają najmłodsi – wymienić można też place zabaw, sale zabaw, domy kultury, świetlice, w których w czasie wakacji odbywają się na przykład półkolonie.

Jak działa ozon?

Większość placówek tego rodzaju stosowała ozonowanie pomieszczeń standardowo, ale zabiegi tego rodzaju nie były przeprowadzane z taką częstotliwością. Dzisiaj większość obiektów realizuje odkażanie nawet każdego dnia. Warto przy tym wspomnieć, że czysta postać ozonu jest całkowicie bezpieczna dla ludzi, zwierząt i przyrody, dzięki czemu może być stosowany w pełnym bezpieczeństwie nawet w krótkich odstępach czasu.

Ozon likwiduje nie tylko przykry zapach, ale przede wszystkim wirusy, bakterie, grzyby, pleśń, roztocza, drobnoustroje, toksyny różnego rodzaju. Jeśli nawet nie ma całkowitej gwarancji, że zwalcza koronawirusa, to z całą pewnością pozwala wyeliminować inne groźne dla zdrowia czynniki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *