Motywacja w sporcie
Coraz więcej Polaków uprawia sport. Ponad 70% z osób aktywnych sportowo bierze pod uwagę swoje zdrowie a aż 60% z nich podczas wykonywania ćwiczeń odczuwa przyjemność. Jednak tylko niecałe 10% z nas deklaruje, że sport uprawia regularnie, pozostali z różnymi dyscyplinami mają do czynienia sporadycznie bądź sezonowo (na przykład narciarstwo uprawiają zimą a na rowerze jeżdżą tylko wiosną podczas rodzinnych wycieczek).
Jak wiadomo sport wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie, poprawia nie tylko kondycję, rzeźbi sylwetkę czy wzmacnia mięśnie, ale też korzystnie wpływa na układ krwionośny, oddechowy czy serce. Co więcej, zapobiega powstaniu reumatyzmu czy osteoporozy.
Jak jednak zmotywować się do czynnego uprawiania sportu? Jak przetrwać pierwszy okres ćwiczeń, kiedy nasze ciało nie jest jeszcze w dobrej formie i pojawiają się zakwasy? Dlaczego motywacja w sporcie jest tak ważna?
Przede wszystkim warto uprawiać ten rodzaj sportu, który jest zgodny z naszymi predyspozycjami i sprawia nam przyjemność. Warto również wybrać taki, przy którym nie będziemy się zbytnio męczyć. Dobre są także ćwiczenia, które dają szybkie efekty i odprężają. Do takich zaliczyć można pływanie w basenie, jazdę na rolkach czy ćwiczenia fitness.
Dobrze jest również, przynajmniej na tym pierwszym etapie skorzystać z pomocy specjalisty. Osoba będąca trenerem personalnym odpowiednio zadba o prawidłowy zestaw ćwiczeń, biorąc pod uwagę nasze możliwości fizyczne.
Z całą pewnością warto być aktywnym – sport pozwoli na dłuższe zachowanie młodości i sprawności, wyzwala też endorfiny, czyli hormony szczęścia.