oczyszczalnia domowa

Obowiązki właściciela szamba

Nie wszystkie nieruchomości mogą zostać podłączone do kanalizacji miejskiej. Dotyczy to przede wszystkim domów zlokalizowanych na obszarach wiejskich oraz te, które zostały wybudowane w systemie rozproszonym. Dla takich jedyną opcją na odprowadzanie ścieków w postaci ciekłej jest zamontowanie szamba. To także rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach opłat za wodę i ścieki, a te jak wiadomo, są niezwykle wysokie i znacznie obciążają domowy budżet.

 

Osoby, które postawią na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, zobowiązane są do różnych czynności, które należy realizować w celu utrzymania takiej oczyszczalni w najlepszym stanie. Chodzi też o to, by oczyszczalnie ścieków nie stanowiły zagrożenia dla ludzi ani przyrody.

Obowiązkiem właściciela szamba jest przede wszystkim jego regularne opróżnianie. Należy robić to poprzez współpracę z wyspecjalizowaną firmą. Zabrania się natomiast, by nawet oczyszczalnia ekologiczna była opróżniana na pola, w lasach czy do zbiorników wodnych. Za takie działanie, które jest szkodliwe dla środowiska, właściciel szamba będzie musiał uiścić mandat w kwocie od 500 złotych do nawet 5 000 złotych.

Właściciel szamba musi również dbać o stan takiego zbiornika. Niedopuszczalne jest, by szambo przeciekało, przez co szkodliwe gazy mogłyby wydostawać się do gruntu. Szambo musi być też dokładnie zabezpieczone – nie może być otwarte czy nieogrodzone. Gminy coraz częściej podejmują kontrole prywatnych zbiorników tego rodzaju, by zapobiegać ewentualnym nieprawidłowościom.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *