przydomowa oczyszczalnia biologiczna

Co zamiast sieci kanalizacyjnej?

Obywatele miast nie muszą się martwić kwestią odprowadzania nieczystości z domu. Sieć kanalizacyjna w miastach jest bardzo rozwinięta i praktycznie w każdym miejscu jest do niej dostęp. Z tego względu ich udział w odprowadzaniu ścieków kończy się na uiszczeniu opłat związanych właśnie z kanalizacją. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na obrzeżach miast oraz wsiach. Jeżeli działki osób mieszkających w takich miejscach nie są podłączone do okolicznej sieci kanalizacyjnej, muszą one zadbać o odprowadzanie nieczystości we własnym zakresie. Do podstawowych rozwiązań możemy zaliczyć 2 opcje: przydomowa oczyszczalnia ścieków lub szambo ekologiczne. Kielce, Katowice czy Grójec to miasta, w których miejscami obrzeża lub okoliczne mniejsze miejscowości można zaliczyć właśnie do takich miejsc.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Jest to z pewnością najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Przydomowa oczyszczalnia składa się z 2 komór, w których zachodzą procesy oczyszczania beztlenowego oraz tlenowego. Rozkład ścieków sprawia, że są one w 100% bezpieczne dla okolicznych gleb oraz wód gruntowych. Taka inwestycja jednak nie może powstać na każdej działce – ze względu na potrzebę zachowania odpowiednich odległości oczyszczalni od takich elementów jak dom, studnia, czy drzewa, wymagana jest dość spora działka, na której z łatwością będzie można znaleźć miejsce pod konstrukcję.

Szambo ekologiczne

Budowa szamba jest dużo prostsza i tańsza, jednak z perspektywy lat nie jest to tak opłacalna inwestycja, jak przydomowa oczyszczalnia, ponieważ regularnie ponosi się koszty wywozu nieczystości. Szambo ekologiczne to bardzo szczelna konstrukcja z betonu lub tworzywa sztucznego, która uniemożliwia jakikolwiek wyciek ścieków poza wyznaczony zbiornik.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *