Naturalny parkiet – inwestycja w dobrą podłogę

Żadna inna podłoga nie pozwala uzyskać tak naturalnego, ciepłego, przytulnego, a jednocześnie eleganckiego i luksusowego wyglądu, jak drewniany parkiet. Inwestując w tego rodzaju podłogę, można liczyć na szereg zalet. Przedstawiamy je poniżej.

Podłoga drewniana o idealnej trwałości

Podłoga dąb naturalny, jesion czy palisander przetrwa co najmniej kilkadziesiąt lat, o ile będzie dobrze zabezpieczona, a domownicy będą o nią dbać. Jeszcze do niedawna w celu ochrony drewna przeważnie zabezpieczano wierzchnią warstwę twardym lakierem. Dzięki temu nawet intensywna eksploatacja desek nie przyczyniała się do ich pękania, ścierania czy rysowania. Po kilku latach konieczna była jednak renowacja całej podłogi, a ta odbywała się przy wykorzystaniu zabiegu cyklinowania. Dzisiaj znajdują się znacznie łatwiejsze metody na to, by przywrócić dawną młodość drewnianym deskom. Wystarczy, że parkiet jest zabezpieczony najnowszej generacji olejowoskiem, który chroni jeszcze lepiej niż lakier i jest odporny na ścieranie czy wodę. Do tego w razie konieczności naprawy deski drewnianej, podejmuje się prace jedynie na fragmencie parkietu, a nie na jej całej powierzchni. Taka renowacja podłóg drewnianych jest wskazana, by przywrócić podłodze dawny blask, nie generować z tego tytułu dużych kosztów i nie wykonywać generalnych remontów.

Jakie zalety wykazuje podłoga z naturalnego drewna?

Właściciele drewnianych parkietów mogą cieszyć się najlepszymi właściwościami podłogi i nie chodzi tu jedynie o wspomniane na wstępie walory estetyczne czy też łatwość utrzymania jej w idealnym stanie. Okazuje się, że drewniane deski przyczyniają się też do optymalnego komfortu codziennego funkcjonowania w domowej przestrzeni. Przede wszystkim dają naturalny, przytulny charakter, eliminują zjawisko tzw. zimnej podłogi, a dodatkowo drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym sprawdza się wyśmienicie, bo charakteryzuje się dobrym przewodnikiem ciepła.

Podłoga potraktowana ochronnie olejem czy woskiem nie rysuje się tak łatwo, jak lakier. Trzeba tez nadmienić, że tego rodzaju preparaty zabezpieczające nie są inwazyjne dla otoczenia, są ekologiczne. Pamiętajmy także, że drewniane parkiety to najlepszy wybór dla osób, które są uczulone na kurz czy roztocza, bo deski ich nie przyciągają (w przeciwieństwie do sztucznych paneli).

Jedna inwestycja na wiele lat – to podstawowa zaleta naturalnych parkietów z drewna. Nic dziwnego, że większość osób, które planują urządzanie własnego „M”, stawia właśnie na taką podłogę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *