zwyżki

Rodzaje podestów ruchomych: zwyżki

Zwyżki zaliczają się do grupy podestów ruchomych i nazywa się je zamiennie podnośnikami koszowymi bądź nożycowymi, w zależności od ich konstrukcji.

Zwyżki służą do prac na wysokości, dzięki nim pracownik może wznieść się na określoną wysokość, by tam wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Nieocenioną zaletą tego rodzaju sprzętu jest przede wszystkim fakt, iż może być on wykorzystywany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz obiektów. Najczęściej korzysta się z nich w celach budowlanych, naprawczych danych elementów, instalatorskich, dekoracyjnych czy montażowych. Dzięki zwyżkom nie ma konieczności rozstawiania ciężkich i pracochłonnych rusztować, co jest walorem o dużej randze ekonomicznej.

Warto jednak podkreślić, że z użytkowaniem podnośników tego rodzaju wiąże się ogromna odpowiedzialność i ryzyko. Już sama praca na wysokościach właśnie takowe za sobą niesie. Właśnie dlatego każdy operator takiego urządzenia powinien uprzednio ukończyć kurs na zwyżki. Taki może być zorganizowany w Urzędzie Dozoru Technicznego, ośrodku, który uzyskał autoryzację, na przykład Gizo bądź w zakładzie pracy, kiedy szkolenie przeprowadza licencjonowany instruktor a przeszkolonych ma być większa ilość pracowników. Wspomnijmy jeszcze, że każdy kurs składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej a po nich odbywa się egzamin, również złożony z dwóch etapów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *