Czy zakupy na wyprzedażach naprawdę się opłacają?

regały sklepowe

Sezonowe wyprzedaże, specjalne oferty cenowe, słynny Black Friday. Czy rzeczywiście wszechogarniający nas wtedy szał zakupów jest korzystny dla naszego portfela? Czy na sklepowych półkach znajdziemy wartościowe rzeczy, których naprawdę potrzebujemy w atrakcyjnych cenach? Sprawdźcie sami.

Okazuje się, że niestety w większości przypadków wyprzedaże są jedynie dobrym chwytem marketingowym, a regały sklepowe zawierają tylko niewielki procent produktów, których cena uległa rzeczywistej obniżce. Pod tym względem daleko nam jeszcze do wyprzedaży organizowanych w Stanach – tam obniżki sięgają nawet 70%.

W Polsce promocje zaczynają się od 5% od regularnej ceny. Najczęściej maksymalna wyprzedaż dotyczy zniżki o 50% od pierwotnej ceny na metce. Prawda jest jednak taka, że pierwsza cena jest zazwyczaj bardzo wygórowana i niewielka część klientów decyduje się wtedy na zakup.

Uwagę podczas wyprzedaży należy zwrócić nie tylko na cenę. Spece od marketingu potwierdzają, że regały sklepowe przyciągają krzykliwymi hasłami, które przyciągają uwagę i wzbudzają potrzebę zakupową. Na większość klientów działa to skutecznie, ale podejmowane przez nich decyzje nie do końca są racjonalne. Okazuje się, że w okresie wyprzedaży najwięcej pieniędzy wydajemy na produkty, których wcale nie potrzebujemy i nie mieliśmy w planach ich nabycia. Niestety w większości przypadków takie przedmioty nie są przez nas później używane, więc można śmiało powiedzieć, że na wyprzedaży korzystają przede wszystkim sklepy.

Zakupy na wyprzedażach mogą być rzecz jasna opłacalne, ale tylko wtedy, gdy wybieramy się do sklepu po konkretne artykuły i takie właśnie nabywamy. Jeśli uda nam się trafić w okazyjnie niskiej cenie, to mamy powody do zadowolenia. Sprawdzajmy jednak, czy kupowane taniej produkty są pełnowartościowe. W przypadku ubrań mogą posiadać wady, a produkty spożywcze mogą mieć krótka przydatność do spożycia. Pamiętajmy, że korzystne dla nas wyprzedaże cenowe są tylko wtedy, gdy dobrze przemyślimy zakupy w tym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *