rozwój dziecka
|

Jak wpływać na rozwój dziecka?

Nie tylko opieka, ale i prawidłowy rozwój dziecka należy do podstawowych obowiązków każdego rodzica. Nie wystarczy zapewnić mu dobrych środków materialnych, by malec chował się zdrowo, według wytyczonych norm.

Sam rozwój dziecka nie musi przebiegać na ciągłej nauce dziecka czy męczących ćwiczeniach. Pamiętajmy, że zarówno ten intelektualny jak i sprawnościowy może przebiegać nawet przy okazji zabawy – jak twierdzą psychologowie to zresztą zabawa właśnie jest najlepszym utrwalaczem prawidłowych postępowań dziecka.

Specjaliści zalecają wspólną zabawę wraz z dzieckiem, poprzez tzw rodzicielstwo bliskości stwarzamy mu idealne warunki do rozwoju. Maluch czuje się pewnie, bezpiecznie a przy niewielkiej pomocy opiekunów rozrywka może mieć naprawdę terapeutyczny charakter.

Zaleca się, by dziecku w zależności od jego wieku dostarczać przede wszystkim zabawki kreatywne. Te, które dostępne są na przykład w sklepie Kabum wymagają od dziecka ciągłego pobudzania wyobraźni. Dzięki temu bawiąc się nasza pociecha zwyczajnie myśli, musi też usprawniać swoją motorykę tak, by zabawka działała odpowiednio.

Przyznacie przecież, że posadzenie dziecka przed komputerem czy telewizorem i puszczanie mu kolorowych bajek nie jest najlepszym zajęciem. Dziecko ma wtedy wszystko podane na tacy, kreskówka nie wnosi nic do jego życia i sposobu myślenia. Inaczej jest natomiast w przypadku na przykład drewnianych klocków – maluch musi sam nauczyć się je układać, sprawić, by powstała z nich okazała wieża czy pociąg, który w jego wyobraźni pojedzie w najdalsze zakątki świata.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *