wózek magazynowy koła

Wózki magazynowe – jakie warto wybrać?

Wyposażenie magazynów zawsze powinno być dobierane w zależności od specyfiki realizowanych zadań, a także rodzaju towarów, z którymi są one związane. Tyczy się to także wózków, które na rynku występują w wielu odmianach. Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Wózki magazynowe wykorzystywane są przez mnóstwo firm. Doskonale sprawdzają się nie tylko w magazynach, ale również w halach produkcyjnych i warsztatach. Zwłaszcza że występują one w wielu różnych odmianach, przystosowanych do konkretnych lub uniwersalnych zadań. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć sprzęt dla siebie. Trzeba jednak pamiętać też o tym, co dokładnie decyduje o jakości i przydatności poszczególnych urządzeń.

Rodzaje wózków magazynowych – co kupić?

Na początek zajmijmy się przedstawieniem najpopularniejszych typów omawianych sprzętów. Pozwoli nam to przejść do wskazania na konkretne, optymalne rozwiązania.

  • Wózki platformowe – wyróżniają się długa i szeroką platformą, a także jedną lub dwoma rączkami, które ułatwiają transport, a także stabilizują towar. Warto podkreślić, że wózki magazynowe platformowe dzielą się na kilka rodzajów. Będą to modele specjalistyczne, jedno i dwuporęczne, półkowe, osiatkowane oraz składane.
  • Wózki specjalistyczne – jak sama nazwa wskazuje, przystosowane zostały do zadań specjalnych. Przeważnie wyróżniają się wzmocnionymi konstrukcjami i dość nietypowym kształtem, który ma ułatwić realizację poszczególnych zadań. Wśród pojazdów specjalistycznych znaleźć można między innymi wózki do kegów, beczek i ciężkich maszyn.
  • Wózki paletowe – tak zwane „paleciaki”, czyli proste, ręczne wózki do przeważnie lekkich lub średnio ciężkich towarów. Przeważnie wyróżniają się niewielką ceną i prostotą obsługi. Bardzo często znaleźć można je w sklepach.
  • Wózki magazynowe dwukołowe – wyposażone w dwa duże i grube koła oraz niewielką platformę. Z tego też powodu dobrze sprawdzają się podczas przewozu beczek oraz butli. Na rynku znaleźć można także specjalne modele schodowe, a także spawalnicze.
  • Wózki masztowe – specjalna konstrukcja pozwalająca na podniesienie wideł na dość sporą wysokość. Zapewniają doskonałą stabilność pracy.

Określenie optymalnego typu wózka to jednak dopiero połowa sukcesu. Uwagę należy bowiem zwrócić także na ich parametry techniczne. A zwłaszcza na maksymalne obciążenie, które mówi nam, z jak ciężkimi przedmiotami poradzi sobie wózek magazynowy. Koła także są w tym przypadku istotne. Powinny zostać bowiem dobrane do specyfiki towarów, jak również nawierzchni, po której porusza się wózek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *