Szkolenia na wózki widłowe – czas trwania i przebieg

Aby móc obsługiwać wózki widłowe i zostać pełnoprawnym operatorem tego rodzaju sprzętu należy odbyć specjalne szkolenie i uzyskać niezbędne certyfikaty. Nie każdy jednak może wziąć w nim udział. 

Aby móc zapisać się na szkolenia na wózki widłowe, takie jakie organizuje na przykład firma Gizo należy mieć ukończone 18 lat. co więcej, kurs może odbyć tylko osoba w pełni sprawna fizycznie i taka, która wykazuje się brakiem przeciwwskazań zdrowotnych – konieczne jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające odpowiedni stan zdrowia. Co ciekawe, szkolenie tego rodzaju może zostać zorganizowane w ramach jednej firmy, ale nie jest to regułą. Może się na nie wybrać również osoba nie zatrudniona, która chce zwiększać swoje umiejętności i kompetencje zawodowe.

Samo szkolenie trwa średnio 14 dni – prowadzone jest w siedzibie firmy zlecającej bądź u organizatora kursu. W ciągu tego czasu uczestnik poznaje wszelkie aspekty teoretyczne dotyczące budowy i elementów wózka widłowego jak również uczęszcza na zajęcia praktyczne – wtedy szkolony jest z wykonywania koniecznych manewrów, jakie możliwe są przy pomocy wózka.

Warto również dodać, że na koniec każdego szkolenia odbywa się egzamin i tylko jego pozytywne zdanie uprawnia do otrzymania uprawnień i mianowania operatorem wózków widłowych. Pamiętajmy, że uprawnienia są bezterminowe i obowiązują nie tylko w firmie zatrudnionego, ale również w przypadku zmiany pracy czy wykonywania zadań na innych modelach wózków widłowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *