promowanie muzyki

Jak zacząć promować swój zespół w internecie?

W dzisiejszych czasach wypromowanie zespołu jest silnie związane z aktywnością w internecie. Przemysł muzyczny nieustannie się zmienia, a wraz z nim sposoby na „wybicie” swojej twórczości. Rosnąca popularność serwisów streamingujących muzykę sprawia, że małe zespoły mogą udostępniać swoją twórczość. Nie wolno jednak zapominać o tradycyjnych metodach. W poniższym artykule sugerujemy, jak połączyć nowoczesne metody z tradycyjnym podejściem do promowania muzyki.

Jednym z pierwszych kroków, które należy wykonać, aby wypromować swój zespół, jest umieszczenie twórczości w jak największej ilości serwisów streamingujących muzykę. Oprócz popularnych platform, jak Spotify lub Tidal, istnieje wiele innych miejsc, gdzie można znaleźć potencjalnych fanów swojej muzyki. Warto zapoznać się z takimi serwisami jak SoundCloud, BandCamp lub AmazonMusic – promowanie muzyki w taki sposób zapewni nie tylko rozpoznawalność, ale też dochód, który dla młodych zespołów jest szczególnie ważny.

Warto zadbać o profile w mediach społecznościowych oraz stronę internetową zespołu – są to miejsca, na których można umieścić informacje ważne dla słuchaczy, na przykład o koncertach. Jeśli zespół ma odpowiedni budżet, to można też pomyśleć nad stworzeniem teledysku. Badania pokazują, że content video najbardziej jest przyciągającą dla odbiorcy formą przekazywania treści. Stworzenie takiego ciekawego filmiku nie jest już tak drogie i niedostępne, jak kiedyś.

Media digitalowe, choć coraz ważniejsze, nie powinny być jednym kanałem informowania o swoim zespole. Koncertowanie ma wciąż duże znaczenie – daje to możliwość do kontaktu z publicznością. Aby zacząć koncertować, nie potrzeba znanego i doświadczonego managera lub szerokich koneksji w świecie muzycznym. Wystarczy przejść się po okolicznych lokalach  lub skontaktować się z lokalnym radiem. Nie można zapominać też o plakatach i ofercie merchowej: ciekawie wykonane materiały nie tylko przyciągają wzrok, ale też stanowią niezapomnianą pamiątkę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *