rozwody warszawa

Ile kosztuje rozwód w 2020 i od czego zależy cena?

Osoby, które muszą przejść przez całą procedurę rozwodową, często zastanawiają się, ile dokładnie kosztuje rozwód. Niestety, nie jest łatwo to wycenić koszt rozwodu, gdyż zależy to bardzo wielu czynników. Można jednak wyszczególnić koszty stałe, które zawsze i przy każdej sprawie trzeba ponieść. 

Koszt rozwodu: opłaty sądowe

Każda osoba wnosząca do sądu sprawę o rozwód musi liczyć się z tym, że należy ponieść opłatę sądową w wysokości 600 złotych. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli sprawa rozwodowa kończy się bez orzekania o winie, to wnioskodawcy zwracana jest połowa tej kwoty, czyli 300 złotych. 

Warto wspomnieć też o tym, że jeśli małżonkowie zwracają się do sądu z prośbą o podział ich wspólnego majątku, to również muszą liczyć się z dodatkową opłatą. Za tzw. zgodny podział majątku należy zapłacić 300 złotych, a za tzw. sporny podział majątku należy zapłacić 1000 złotych. 

Dodatkowym kosztem jest również opłata za tzw. zabezpieczenie roszczenia. Na przykład, za zabezpieczenie kontaktów z dziećmi trzeba zapłacić 40 złotych, a za zabezpieczenie alimentów 100 złotych.

Koszt rozwodu: adwokat od rozwodów

Koszt wynajęcia adwokata to kolejna rzecz, którą należy zaliczyć w rozwód. Warszawa czy inne większe miasta to miejsca, w których nie jest trudno znaleźć dobrego adwokata; można więc też liczyć na konkurencyjne stawki. Jednak należy pamiętać, że praca adwokata również zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz tego, ile trwa sprawa. 

Trzeba się liczyć, że honorarium dla prawnika od rozwodów to co najmniej 1 500 złotych. Nie ma jednak maksymalnego limitu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *