daleka podróż

Daleka podróż – jak się do niej przygotować?

Planując daleką podróż samochodem nie wystarczy go tylko zatankować, by wyruszyć. Aby daleka podróż była komfortowa a przede wszystkim bezpieczna należy zadbać o odpowiedni stan techniczny auta, dzięki czemu można uniknąć wszelkich niebezpiecznych niespodzianek na drodze.

Przede wszystkim należy sprawdzić płynów w układzie samochodowym. Koniecznie trzeba ocenić poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego czy chłodniczego. Nie zapomnijmy też o płynie do spryskiwacza bowiem jak wiemy, wycieraczki do szyb nie służą tylko do ściągania nadmiaru wody czy opadów śnieżnych, ale dzięki nim skutecznie umyjemy też przednią szyb z powstałych zabrudzeń. Co więcej, sprawdźmy same wycieraczki, te muszą być w pełni sprawne a wymienia je się mniej więcej raz w roku.

Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić stan opon, przede wszystkim bieżnik i ciśnienie – jeśli jest nieodpowiednie możemy je wyregulować samodzielnie, praktycznie na każdej stacji benzynowej.

Kolejny czynnik to oświetlenie i tutaj przyda nam się pomoc drugiej osoby. Jeśli czeka nas rzeczywiście daleka podróż to może warto wybrać się do pobliskiego warsztatu, by to fachowcy zajęli się analizą poszczególnych podzespołów samochodu? Przecież my nie musimy znać się na wszystkim. Należy na przykład sprawdzić wszystkie światła – przednie, tylne, kierunkowskazy, stopu, przeciwmgłowe.

Jeśli wybieramy się w długą trasę, po nieznanych terenach to z całą pewnością przyda nam się dobry zestaw map bądź po prostu GPS, czyli urządzenie, które poprowadzi nas pokazując szczegółową drogę aż do celu.

Pamiętajmy również, że w każdym aucie musi znaleźć się niezbędny zestaw. To między innymi apteczka, zapasowe koło, gaśnica, trójkąt. Przydadzą się też zapasowe bezpieczniki, kable rozruchowe, zestaw żarówek czy taśma izolacyjna. Na wypadek spiszmy też alarmowe numery telefonu do serwisu czy pomocy assistance, jeśli takową mamy wykupioną.

Nie zapominajmy o telefonie i ładowarce samochodowej. W dzisiejszych czasach to właśnie on jest środkiem komunikacji w każdych warunkach, także tych nieprzewidzianych.

W podróż wybierajmy się w wygodnym stroju i obuwiu. Wiele godzin za kierownicą może rzeczywiście dać się we znaki więc postarajmy się stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki jazdy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *