czerniak

Czerniak – czynniki ryzyka

Wylicza się, iż czerniak każdego roku dopada nawet 4000 Polaków a aż 1000 z nich umiera – wszystko przez bagatelizowanie zmian skórnych, które pojawiają się na ciele bowiem zdaniem naukowców czerniak w fazie początkowej jest całkowicie wyleczalny.

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają niebezpieczeństwo powstania tego rodzaju raka złośliwego. Nie bez znaczenia są tu predyspozycje genetyczne czy występowanie czerniaka w rodzinie. Oczywiście najważniejszą kwestią są znamiona melanocytowe na skórze – wszystkie powinny zostać sprawdzone przez lekarza dermatologa. Szczególnie zaniepokoić powinny znamiona, które zmieniają nagle swój wygląd bądź stają się bolesne, takie bezwzględnie powinny być pod stałą obserwacją lekarzy a najczęściej pacjent powinien poddać cię zabiegowi, jakim jest usuwanie znamion. Jak przyznają eksperci z gabinetu dermatologicznego Wasylkowscy, jeśli zmiana jest niewielka może zostać usunięta laserowo i całkowicie bezboleśnie, w innym przypadku a już na pewno w przypadku czerniaka niestety konieczne jest usunięcie przy wykonaniu zabiegu chirurgicznego z zapasem skóry nawet 3 centymetrów.

Innymi czynnikami ryzyka powstania czerniaka złośliwego może być jasna karnacja i jasny kolor oczu a nawet skłonność do piegów. Nie należy także skóry wystawiać bezpośrednio na słońce bez odpowiedniej ochrony ani narażać jej na oparzenia; nie korzystnie działać będą też częste wizyty w solarium.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *