stacja kontroli pojazdów Ochota

Badanie techniczne pojazdu – kompendium wiedzy

Właściciel pojazdu mechanicznego, który jest zarejestrowany na terenie Polski, ma obowiązek dokonywać jego przeglądu technicznego raz w roku. Ocena stanu technicznego auta pozwala dopuścić je do użytkowania w ruchu drogowym. Sprawdź, ja czym polega to badanie i gdzie można je wykonać?

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ważny przegląd techniczny. Taki wykonuje się w miejscach, jakim jest stacja kontroli pojazdów. Ochota, Bielany, Mokotów i każda inna dzielnica Warszawy, a także inne miasta w naszym kraju dysponują wystarczającą liczbą tego rodzaju miejsc. Pamiętajmy, że stacja kontroli pojazdu musi posiadać ważne uprawnienia do wykonywania takich usług. Właściciel pojazdu musi mieć też świadomość, że ocena stanu technicznego jest nie tylko jego corocznym obowiązkiem, ale również wiąże się z opłatą. Koszt przeglądu technicznego jest z góry ustalony i bez względu na wybór stacji jest zawsze taki sam. Z niego większym wydatkiem muszą liczyć się właściciele pojazdów na gaz, ponieważ przeglądy takich są nieco droższe.

Chociaż wydaje się, że skoro opłata za przegląd jest wszędzie taka sama, to nie ma znaczenia, w której stacji takie badanie zostanie zrealizowane. Nic bardziej mylnego. Chodzi przecież o to, by móc bezpiecznie poruszać się po drogach i nie stwarzać zagrożenia sobie ani innym uczestnikom ruchu drogowego. Należy więc wybierać stacje, w których pracują nie tylko doświadczeni diagnostycy, ale takie, które zostały wyposażone w nowoczesny, precyzyjny sprzęt. Tylko wtedy mamy pewność optymalnego sprawdzenia pojazdu.

Podczas standardowego przeglądu sprawdzane są wszelkie parametry auta, takie jak silnik, hamulce, sprzęgło, światła, a nawet wycieraczki. Diagnosta sprawdzi również, czy w aucie znajduje się gaśnica, czy trójkąt ostrzegawczy. Nieobowiązkowym elementem jest apteczka, ale zawsze warto ją w samochodzie wozić. Chodzi przecież o to, by zapewnić sobie i innym optymalne bezpieczeństwo na drodze.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *